Učitelství historie pro střední školy

Základní informace 

Magisterské prezenční studium učitelství historie pro střední školy je studium čtyř semestrové a je zakončeno státní magisterskou zkouškou. Je určeno pro absolventy bakalářského studia oboru historie na FF MU i absolventy historie a příbuzných oborů z jiných fakult a univerzit. Může následovat až po úspěšném ukončení bakalářského studia a po splnění vstupních podmínek.

Studium se uskutečňuje buď podle jednooborového studijního plánu, nebo ve formě studijního plánu pro sdružené studium. Toto studium kombinuje studijní plán pro studium hlavní s přidruženým vedlejším studijním plánem, který je součástí jiného studijního programu.

Magisterské studium učitelství historie pro střední školy nelze studovat kombinovaně.

Studium programu Učitelství historie pro střední školy má výrazně praktické zaměření. Součástí studia je povinná pedagogická praxe (viz rozcestník níže). Praktická výuka probíhá na středních školách nebo v některé paměťové instituci jako jsou například muzea nebo galerie. 

Státní závěrečnou zkoušku na Historickém ústavu organizuje sekretariát (Mgr. Hana Ambrožová), viz rozcestník níže. Zkouška sestává ze čtyř částí:

  1. Obhajoba kvalifikační práce. Je očekávána prezentace díla v rozsahu kolem pěti minut s důrazem na formulaci badatelské otázky a její didaktické rozpracování, představení pramenné základny, metody, hlavních badatelských zjištění, průběhu zkoušky didaktického záměru (pokud byla konána) na střední nebo základní škole včetně evaluace ze strany studentů a provázejícího učitele. Následuje resumé posudků, reakce autora/autorky díla na názory autorů posudků a volná rozprava.
  2. Pedagogicko-psychologický test. Je sestaven vyučujícími pedagogicko-psychologického základu z FF MU a shrnuje hlavní témata výuky.
  3. Ústní zkouška z historie. Témata jsou vázána na Rámcový vzdělávací program dějepisu pro gymnázia, cílem je zjištění všeobecného interdisciplinárního přehledu s jádrem v historické látce nutné pro učitele všeobecně vzdělávacího předmětu na střední škole. Kladeny jsou zpravidla tři otázky zahrnující i základní přehled o odborné historické literatuře k tématu.
  4. Didaktika dějepisu. Kladeny jsou obvykle 1-2 otázky směřující k pokrytí základních agend oborové didaktiky v intencích předmětů Didaktika dějepisu I. a II. a základní doporučené literatury uvedené v sylabech předmětů.

Předměty pedagogicko-psychologického základu jsou realizovány společně pro celou fakultu. Výuku zajišťuje Ústav pedagogických věd FF MU a Psychologický ústav FF MU. 

Magisterská diplomová práce (viz rozcestník níže) dokládá schopnosti absolventů studia učitelství historie uplatnit nejen odborné, ale i pedagogické, psychologické či didaktické znalosti. Zadání se může vázat na širší spektrum témat souvisejících s pedagogickou teorií a praxí. Obecným cílem práce by mělo být provázání oborových a pedagogických znalostí, jejich teoretická reflexe a případná aplikace do praxe.

 

Jednooborové studium

V rámci jednooborového studia je nutné splnit předměty pedagogicko-psychologického základu (24 kr.), semináře k diplomové práci (16 kr.), povinné oborové předměty včetně praxe (68 kr.) a povinně-volitelné předměty dle oborného zájmu (12 kr.).

Aktuální registrační šabblona v IS MUNI.

Studijní plán zde.

Sdružené studium

Obsahem státní magisterské zkoušky ve vedlejším studiu je zkouška z oborově-předmětové složky studia a oborové didaktiky dějepisu (ověřuje znalost dějin českých zemí, Československa, České republiky a obecných dějin od středověku po současnost a jejich vzájemných souvislostí; didaktika dějepisu pak prověřuje schopnost uchazeče aplikovat oborové znalosti do pedagogického procesu v různých formách výuky).

Součástí státní zkoušky v hlavním studijním plánu je obhajoba magisterské diplomové práce.

Hlavní studijní plán

Aktuální registrační šablona v IS MUNI.

Studijní plán zde.

Vedlejší studijní plán

Aktuální registrační šablona v IS MUNI.

Studijní plán zde.

Pedagogické praxe

Povinnou součástí studia je pedagogická praxe. Studenti se seznámí s prostředím školy a činnostmi, které souvisí s profesí učitele. Povinná praxe je nastavena na tři semestry - 2., 3., a 4. semestr magisterského studia. Výkon pedagogické praxe je povinné zajistit u manažerky praxí Mgr. Jany Formanové. Podrobné informace jsou k dispozici na celofakultním portálu Pedagogické praxe.

Oborové pokyny k realizaci praxí

Pozorně si prostudujte pokyny v úvodní části Reflektivního deníku. Zapisujte volně své zážitky a zkušenosti z praxe. Je žádoucí klást důraz zvláště na agendy klimatu ve třídě, redukce učiva pro potřeby konkrétní školy a třídy, zvládání krizových situací a reflexi vašeho výkonu. Za každý ze studijních oborů je v reflektivním deníku třeba uvést sedm záznamů. V záznamu vždy evidujte datum výuky pro pozdější kontrolu.

Tripartita je v rámci SP Učitelství historie realizována zpravidla ve druhém a třetím bloku praxe. Na realizaci tripartity se dohodne oborový didaktik s provázejícím učitelem. Pokud z vážných důvodů realizujete praxi mimo standardní dobu, která se kryje se začátkem a koncem výuky v příslušném akademickém semestru, informujte předem o této skutečnosti garanta SP a manažerku praxí.

 

Zadání a odevzdání magisterské diplomové práce

Zadání magisterské diplomové práce je třeba stanovit při registraci prvního diplomového semináře, tedy zpravidla na počátku třetího semestru studia. Téma diplomové práce si studenti mohou zvolit po dohodě s některým z pověřených učitelů.

Diplomová práce má nejméně 140 000 znaků. Závaznou součástí práce je titulní strana, která obsahuje název univerzity, fakulty, ústavu, název práce, označení typu práce (magisterská diplomová), jméno autora, vedoucího práce a rok zpracování. Dále je závaznou součástí prohlášení o původnosti práce, obsah, soupis použitých pramenů a literatury a poznámkový aparát.

Hotovou diplomovou práci student odevzdává do 15. prosince 2024 (pro obhajoby v lednovém termínu), do 1. května 2025 (pro obhajoby v červnovém termínu) a do 10. června 2025 (pro obhajoby v prodlouženém zkouškovém období jarního semestru). Studenti k uvedeným datům zveřejňují diplomovou práci vložením její elektronické verze do IS MUNI.

Termíny přihlašování ke státní závěrečné zkoušce. Okruhy ke zkoušce a studijní literatura

Ke státní závěrečné zkoušce se student přihlašuje osobně podáním písemné přihlášky na sekretariátě ústavu, a to do 15. prosince 2024 pro lednový termín zkoušek, do 1. května 2025 pro červnový termín zkoušek a do 10. června 2025 pro zářijový termín zkoušek.

Okruhy k SZZ didaktická část Literatura k didaktické části Okruhy k SZZ vedlejší studium

Studium učitelství v aktualitách

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info