Terénní cvičení studentů Didaktiky dějin kultury
Obléhání Brna Švédy jako pramen pro aktivizační výuku dějepisu
Akademická stáž budoucích učitelů dějepisu v Banské Bystrici na Slovensku poskytla nejen pohled na slovenské školství, ale také návštěvu mnoha školních a muzejních institucí. Ve volných chvílích studenti zavítali do města i okolí Banské Bystrice a mohli tak načerpat spoustu zkušeností a zážitků.
Na pětidenní akademickou stáž na Slovenko vyrazili studenti Filozofické fakulty ve dnech 3. až 7. října 2022. Celkem pět studentů oboru Učitelství historie pro SŠ se zúčastnilo pobytu v Banské Bystrici, při kterém bylo cílem srovnat podobu učitelského vzdělávání v České republice a na Slovensku. Náplní programu byl také pobyt na místní filozofické fakultě, základních a středních školách a sledování průběhu praxí slovenských studentů. Stáž pod vedením didaktika dějepisu Mgr. et Mgr. Václava Kašky, Ph.D. byla uspořádán v rámci projektu MŠMT Zkvalitnění a Inovace Přípravy budoucích učitelů na MUNI (ZIP MUNI).
První den, v pondělí 3. října, čekala brněnské studenty návštěva místní Univerzity Mateja Bély v Banské Bystrici. Navštívili hodinu didaktiky dějepisu a měli možnost zapojit se do diskuse se slovenskými kolegy, kteří také studují učitelský program oboru historie. Při dopoledním programu studenty provázel slovenský didaktik dějepisu prof. PaedDr. Miroslav Kmeť, PhD., který byl studentům otevřen a ochotně zodpovídal všechny dotazy týkající se slovenského školství a didaktiky. Odpolední program si studenti naplánovali po vlastní ose – vydali se do nedalekého Hronseku, kde navštívili dřevěný artikulární kostel, který je zapsaný na seznamu památek UNESCO. Nebyla to však jediná památka v malebné vesničce nedaleko Banské Bystrice. Studenti také zavítali k Soosovsko-Géczyovskému baroknímu kaštělu a Vodnímu hradu, goticko-renesanční tvrzi ze 2. poloviny 16. století.
Další den byla na programu návštěva banskobystrické základní školy na Triede SNP, kde studenti nahlédli do výuky dějepisu a etiky devátého ročníku základního vzdělávání. Místní paní učitelka i žáci deváté třídy pak diskutovali o podobách a rozdílech mezi českým a slovenským školstvím. V odpoledních hodinách studenti z Brna zavítali do prostor Městského hradu, kde je v Barbakáně umístěna stálá Thurzo-Fugger zážitková expozice o historii hornictví v Banské Bystrici a okolí z období největšího rozkvětu města. Díky zajímavému využití nejmodernějších technologií, například i virtuální reality, zde studenti strávili téměř dvě hodiny a odcházeli až když se zavíralo.
Ve středu čekala studenty návštěva místního gymnázia. Zde nahlédli do středoškolské výuky dějepisu a měli možnost s dějepisářkami diskutovat nad nejrůznějšími poznatky z oboru učitelství historie. Vzájemně se také obohatili o nové výukové metody a prozkoumali podrobněji slovenské výukové materiály a učebnice. Odpolední program studenti využili buď výlety po městě, návštěvou kina nebo vyjížďkou do nedaleké Španie Doliny – hornické obce na rozhraní Nízkých Tater a Velké Fatry.
Předposlední den strávili dopoledne studenti ve Vzdělávacím centru Muzea SNP, kde načerpali spoustu inspirací o tematice Slovenského národního povstání, jehož centrum bylo na konci druhé světové války právě v Banské Bystrici. Stáž byla zakončena návštěvou samotného Muzea SNP v budově Památníku SNP. V muzeu se nachází jednak multimediální výstava o české a slovenské společnosti v letech 1918-1948, ale také výstava prezentující rozhodující politické, vojenské a společenské události historie Slovenska v kontextu dějiny Evropy. Jedná se o nejrozsáhlejší expozici Muzea SNP. V přilehlém parku je navíc umístěn skanzen těžké bojové techniky, která byla využita v době Slovenského národního povstání. Čtvrteční den zakončili studenti tradičními slovenskými haluškami a večerním posezením s vysokoškolským pedagogem Mgr. Patrikem Kunecem, PhD., při kterém ještě stihli rozmlouvat nad odlišnostmi a podobnostmi mezi českým a slovenským školstvím a podobou učitelství.
Poslední den se v odpoledních hodinách účastníci vrátili autobusem do Brna, čímž byla akademická stáž v Banské Bystrici na Slovensku ukončena.