Terénní workshop: renesanční zámek Rosice

31. 5. 2024 Richard Knoz

24. 5. 2024 se studenti Historického ústavu zúčastnili exkurze v rámci semináře „Sídla moravského velmože“, která je tentokrát zavedla na renesanční zámek Rosice.

I přes nepřízeň počasí si studenti mohli vyslechnout výklad prof. Knoze, který se zámkem v Rosicích dlouhodobě zabýval. Zámek je především znám renesančními arkádami na vnitřním nádvoří, kde si studenti mohli zkusit rozklíčovat jednotlivé ikonologické prvky výzdoby. Poté se skupina odebrala do vnitřní expozice, tam je čekal výklad o historii zámku a o životě šlechtice na něm. V jednotlivých místnostech si studenti mohli všímat zachovaných a krásně zdobených stropů nebo vyobrazení rodové paměti.

Díky této exkurzi si tak mohli studenti uvědomit úzké propojení každodenního života renesančního aristokrata s jeho rodovým sídlem a způsoby, jak šlechtic své sídlo proměňoval.