Přednáška Paula Burnetta 10. 11. 2021

22. 11. 2021 Kateřina Holíková

Ve středu 10. 11. v zasedací místnosti děkanátu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se uskutečnila přednáška Paula Burnetta pod názvem "The politics of expertise and my work at the Oral History Center.“ V ní historik z americké University of California shrnul výsledky svého dlouholetého výzkumu. Vedle seznámení se s historií této čím dál více oblíbené výzkumné metody tzv. oral history v USA a činnost Oral History Centre v USA představil posluchačům příběh poskládaný četnými rozhovory s představiteli první a druhé generaci tzv. undergroundových vysokoškolských pedagogů a jejich žáků v době tzv. normalizace. Představil tak pomyslný příběh prof. Martina Černohorského, uznávaného fyzika a vysokoškolského pedagoga a jeho žáků, kteří po roce 1968 po odmítnutí souhlasu s tehdejšími nově nastolenými pořádky po srpnové invazi byli nuceni odejít z univerzity. Tím se vytvořily základy specifické subkultury neoficiálních podzemních (či také "bytových") univerzit, které fungovaly po celou dobu normalizace a které byly navštěvovány i studenty ze zahraničí.

Vedle ukázek jednotlivých rozhovorů byla prezentována také i kniha, jež obsahuje veškeré hovory s jednotlivými aktéry tzv. první i druhé generace světově uznávaných vědců a vysokoškolských profesorů, jež nemohli díky svému odmítavému stanovisku vůči režimu zastávat akademické i pedagogické funkce. Přednášky se účastnil i sám prof. Černohorský, se kterým vedl Paul Burnett jeden z rozhovorů ve své knize.