Přednáška doc. Radmily Švaříčkové Slabákové

V pondělí 18. září 2023 se na našem ústavu konala přednáška odbornice na výzkum rodinné paměti. Docentka Radmila Švaříčková Slabáková z Katedry historie Univerzity Palackého v Olomouci u nás v rámci probíhajícího řízení ke jmenování profesorkou přednášela na téma Rodina má také svou paměť – rodinné příběhy a jejich využití pro historii.

4. 10. 2023 Petra Černá Kateřina Holíková

Svoji přednášku docentka Švaříčková Slabáková pojala z teoretického a metodologického hlediska a v rámci přednášky představila způsoby, jak může historik rodinnou historii a paměť zkoumat. Paní docentka účastníkům představila vývoj rodinných příběhů v minulosti a objasnila, proč jsou v dnešní době natolik oblíbené, a to jak v historickém, tak v laickém genealogickém výzkumu, když připomněla, že family history představuje druhý nejrozšířenější koníček na světě. K jeho popularitě, kromě obracení se do minulosti za předky, v současnosti vede podle ní také sdílení rodinných příběhů na sociálních sítích. Toto rozkročení mezi historickou vědou a rodinnou historií je pro odborný výzkum klíčové. Z toho důvodu se přístup nachází na pomezí historie, psychologie, sociologie a kulturní antropologie. Na závěr přednášky účastníky seznámila s problémy, na které badatelé při studiu mohou narazit, a také ukázala široké pole historických disciplín, ve kterých se výzkum rodinné paměti může uplatnit. Zatímco v zahraničí už je výzkum rodinné paměti etablovaný a je k němu možné najít mnoho literatury, v České republice toto téma stále nabízí spoustu možností pro budoucí výzkumy.
Kromě hojné účasti studentů byla přítomná i komise dohlížející na řízení ve složení prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D. (Rektorát MU), který přednášku zahájil, prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. (Univerzita Pardubice), doc. Mgr. Denisa Nečasová, Ph.D. (Filozofická fakulta MU), prof. Dr. Alain Soubigou (Univerzita Paříž 1 Panthéon-Sorbonne), který se připojil online, a prof. PhDr. Jiří Štaif, CSc. (Univerzita Karlova v Praze).