OBRAZEM: Za Heydrichem do Prahy na 80. výročí atentátu
Celosemestrální kurz HIB037b Atentát na Reinharda Heydricha: událost a její druhý život se konal v jarním semestru 2022. Studenti v kurzu podrobně zkoumali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, následky atentátu a druhý život atentátu na příkladu filmů, knih a paměťových institucí. Filmy a knihy byly studovány přes semestr díky přípravám vyučujících – Mgr. Jiří Němec, Ph.D., a Dr. Phil. Karel Hruza, kteří na každý seminář připravovali jeho náplň, přičemž zbytek semináře byly jednotlivé referáty studentů. Seminář studoval i druhý život atentátu z pohledu paměťových institucí a byl ukončen exkurzí do Prahy na 80. výročí atentátu na Heydricha. Vyvrcholením předmětu, který mapoval druhý život atentátu na Heydricha byla čtyřdenní exkurze v Praze.
Exkurze se konala od 26. do 29. května 2022 a cílem byly výstavy, akce, a především rekonstrukce atentátu na Reinharda Heydricha. Zúčastnilo se jí 10 studentů, 3 doktorandi a 2 vyučující z naše ústavu. Ubytování bylo v centru Prahy, tedy na dosah všem akcím a v blízkosti přestupního uzlu I. P. Pavlova.
V den příjezdu, 26. 5., se konaly dvě akce ve stejný čas, které bylo v plánu navštívit. Účastníci exkurze tak byli rozděleni na dvě skupiny. První skupina se vydala na zahájení panelové výstavy nazvané Anthropoid 80 na náměstí Míru a druhá skupina šla na výstavu do parku Ohrada nazvaná Za národ, drahou vlast, kterou pořádala městská část Praha 3. Každá výstava byla jinak pojatá a dávala důraz na jiné zajímavosti, které jsou součástí příběhu o atentátu.
Druhý den exkurze se dopoledne konala rekonstrukce atentátu na Heydricha na autentickém místě – v ulici V Holešovičkách, kde k atentátu 27. května 1942 došlo. Rekonstrukce připomínala skutečnost, neboť byla mapována na velkoplošných obrazovkách jízda Reinharda Heydricha z Panenských Břežan až na místo atentátu, kde již stál Gabčík s Kubišem. Celý atentát byl ukončen pietním aktem, kdy zástupci České republiky, Slovenské republiky a Velké Británie položili věnce k pomníku operace Anthropoid. Následně se celá skupinka účastníků předmětu přesunula na výstavu v pražském Karolinu. Výstava s názvem Nový světový pořádek byla zaměřena na komplexní mentalitu aplikace říšských idejí do protektorátu, byl zde poukázán velkorysý plán nové Prahy, nacistickou eugeniku s teorií nadčlověka s přesnou aplikací Norimberských rasových zákonů. Výstava představila dalekosáhlé plány zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha na území protektorátu Čechy a Morava.
Sobota 28. května byla v duchu dne Jana Kubiše, slavnosti se přesunuly z Prahy do Panenských Břežan, kde v horním zámku v době druhé světové války žil Karl Hermann Frank, dnes je ze zámku Památník národního útlaku a odboje. Před zámkem se nacházel doprovodný program od armády ČR, Československé obce legionářské a muzea Policie. Bylo zde ležení armády během světové války, výstava vojenských automobilů, ale také atrakce pro děti, které si mohly vyzkoušet střílet z kuličkové zbraně na Heydricha, případně mohly házet granát na jeho auto. Mimo téma zde byly taktéž prohlídky kaple sv. Anny, která byla prvotinou vrcholného architekta baroka Jana Blažeje Santiniho Eichela. V dopoledním čase se účastníci přesunuli do dolního zámku v Panenských Břežanech, kde od roku 1941 bydleli Heydrichovi. Zámek sám o sobě je ve velice špatném stavu a během běžného provozu není přístupný. Výstava v dolním zámku připomínala historii zámku v době komunistického režimu, kdy zde vznikl Výzkumný odbor kovů. Následně se účastníci přesunuli zpět do Prahy, kde byla v plánu návštěva kobyliské střelnice. Kobyliská střelnice se nachází na sídlišti nedaleko metra Ládví, na jejím místě je dnes pietní místo, které připomíná řadu padlých odbojářů, jenž byli popravení právě v Kobylisích. Poté následovala návštěva nové dočasné expozice v historické budově Národního muzea s názvem Nikdy se nevzdáme. Výstava byla interaktivní a hodně faktografická, i přesto že je založená na citátu, který nikdy nemusel být vyřknut z úst výsadkářů bojujících v kryptě chrámu Cyrila a Metoděje.
Poslední den exkurze, 29. května, proběhla návštěva památníku v Lidicích. Návštěva Lidic byla naplánována nad rámec programu k výročí 80 let od atentátu, proto se v Lidicích nekonala žádná slavnost a byla možnost nerušeně nasát atmosféru památníku v Lidicích. Účastníci exkurze měli možnost prohlédnout si sousoší dětí z Lidic od Marie Uchytilové a podívat se na růžový sad se speciálními lidickými růžemi. Poté byla exkurze ukončena a byl zahájen přesun zpět do Brna.
Celá akce byla přímo sdílena na ústavním Instagramu.