Nové číslo časopisu Matice moravské 1/2023

9. 11. 2023 Věra Slováková Roman Jaroš

Právě vyšlo nejnovější číslo Časopisu Matice moravské. Najdete v něm čtyři studie, příspěvek do diskuse o moravském středověku a řadu anotací a recenzí zásadních prací s historickou tematickou. Josef Faltičko v prvním článku píše o nemoci, smrti a pohřbu salcburského arcibiskupa Jakuba Arnošta z Lichtenštejna-Castelcorna (1690–1747). Příspěvek Veroniky Macháňové se zabývá triviálními školami, učiteli a žáky v Brněnském kraji na konci 18. století. Petr Steiner se věnuje hraběti Gustavu Kálnokymu de Köröspatak (1832–1898) a jeho službě habsburské monarchii. Studie Jána Vilhana analyzuje situaci sociálnědemokratického hnutí na Moravě v předvečer první světové války. Text Lukáše Reitingera přispívá do diskuse o dataci a interpretaci přemyslovského cyklu ve znojemské rotundě. Časopis je možné zakoupit v e-shopu Matice moravské.

Obsah vydaného čísla:

Faltičko, Josef: Nemoc a pohřeb Jakuba Arnošta z Lichtenštejna-Castelcorna.

Macháňová, Veronika: Stav triviálního školství v Brněnském kraji na konci 18. století.

Steiner, Petr: Šlechtic ve službách monarchie. Hrabě Gustav Kálnoky de Köröspatak (1832–1898).

Vilhan, Jan: Autonomisti alebo centralisti? Situácia predvojnového sociáldemokratického hnutia na Morave.

Reitinger, Lukáš: "Obraz všech vládců" aneb bludný kruh znojemské rotundy. V rubrice Diskuse.