Beseda o možnostech studia v zahraničí

21. 12. 2021 Kateřina Holíková

Na konci listopadu se konala Beseda o možnostech studia v zahraničí pro všechny studenty Historického ústavu. Prezentující byla zaměstnankyně Centra zahraniční spolupráce Mgr. Andrea Štěpánková, která je doktorskou studentkou našeho ústavu. Přítomen byl i pan docent Pavel Boček, který je koordinátorem zahraničních pobytů na našem ústavu. Než se rozhodnete, kam vyjet, je potřeba si ujasnit, co přesně chcete v zahraničí dělat, můžete jet za studiem, ale i za výzkumem, praktickou stáží anebo za pracovní stáží. Ve vašem výběru vám pomohou webové stránky Centra zahraniční spolupráce (CZS). Zajímá vás, kam všude můžete vyjet? Pak určitě navštivte interaktivní mapu CZS.

Možností programů pro studium v zahraničí pro studenty je opravdu velké množství, asi nejznámější je Erasmus/Erasmus+. Existuje však daleko více programů, které byly na besedě představeny a budou níže připomenuty.

Erasmus slouží hlavně pro studium v Evropě, standardně se jeho délka pohybuje v rozmezí 3–12 měsíců. Výběrová řízení se konají 2–3 x ročně. Tento program je vyhlašován naším ústavem a konzultuje se s koordinátorem zahraničních pobytů. Studijní možnosti na Historickém ústavu v rámci Erasmu+ naleznete přímo na našem webu. Podrobné informace o Erasmu najdete na webu CZS. Nový Erasmus dokonce nabídne doktorandům možnost využít i krátkodobé mobility.

Erasmus+ umožňuje studentům také pracovní stáže, které souvisí se studovaným oborem. Tyto stáže se pohybují v rozmezí 2–12 měsíců. Výběrové řízení jsou vyhlašovány CZS 4x ročně. Na tyto pracovní stáže mohou vyjet i absolventi, pokud bude stáž uskutečněna do 12 měsíců od ukončení studia. Podrobné informace o pracovních stážích v rámci Erasmu najdete na webu CZS.

Další programem je Erasmus + ICM, který slouží pro studium ve státech mimo Evropskou unii. Jde o studijní pohyb v délce 3–12 měsíců. Výběrové řízení vyhlašuje CZS dvakrát ročně.

Možnosti pro studium nabízí také Partnerské univerzity, kde je výběr států i mimo Evropu. Lze vyjet na jeden nebo dva semestry. Výběrové řízení probíhá dvakrát za rok a je vyhlášeno CZS.

Velmi zajímavým programem je tzv. Freemovers, kde lze vybírat z univerzit po celém světě. V tomto programu je důležitá iniciativa studenta, který si musí zjistit, jaké má univerzita podmínky pro freemovery, aby tam mohl vyjet. Jde o studijní program v délce na jeden nebo dva semestry. Výběrové řízení jsou vyhlašovány CZS dvakrát za rok.

Aktion je program pro studium nebo výzkum v Rakousku v délce 1–5 měsíců.

ISEP je program pro studium v USA, Kanadě, Austrálii na Novém Zélandě a v dalších zemí na jeden až dva semestry.

Mezifakultní dohody umožňují studium nebo výzkum na jeden až dva semestry v Evropě i mimo ní, můžete vyjet například do Belgie, Číny, Estonska, Japonska, USA, Ukrajiny, Tchaj-wanu a mnoha dalších států.

Visegrádské stipendium slouží pro studium nebo výzkum na 1–4 semestry v zemích Visegrádské čtyřky a také v několika dalších zemí.

STELLA junior je program pro pracovní stáže v Latinské Americe. Délka stáží je různá.

Fullbright stipendium slouží pro výzkum v USA v délce 3–10 měsíců.

Wirth Institute Scholarship slouží pro výzkum na Univerzitě v Albertě (Kanada), nabídka výzkumných grantů až na jeden rok.

Mezivládní dohody umožňují studium a výzkum na univerzitách po celém světě na 1–2 semestry nebo také letní kurzy.

Utrecht Network Young Researchers grant slouží pro výzkum v zemích Utrechtské sítě na 1–6 měsíců.

European Digital UniverCity (EDUC) umožňuje virtuální studium, on-line jazykové kurzy a letní školy na zapojených univerzitách (Postupim, Renner, Paris-Nanterre, Pecs, Cagliari) v různé délce.

CEEPUS je program pro studium nebo letní školu ve Střední Evropě a na Balkánu trvající v různé délce.

Robitschek je stipendium umožňující studium na Univerzitě v Nebrasce (USA) až na 1 rok.

Masaryk Distinguished Chair v Izraeli umožňuje výzkum na Interdisciplinary Center v Herzliya (Izrael) v délce 2 týdny-3 měsíce.

PROM je program pro výzkum na University of Wroclav (Polsko) v délce 5–30 dní.

Na záznam besedy se můžete podívat zpětně na MS Teams.

Možností, jak vyjet za studiem v zahraničí je mnoho, stačí si jen vybrat a vyplnit přihlášku. Vyjeďte za studiem, na stáž a hlavně za novými zkušenostmi.