Možnosti studia v zahraničí

Možností programů pro studium v zahraničí pro studenty je opravdu velké množství, asi nejznámější je Erasmus/Erasmus+. Existuje však daleko více programů, které budou níže představeny. 

Erasmus

Erasmus slouží hlavně pro studium v Evropě, standardně se jeho délka pohybuje v rozmezí 3–12 měsíců. Výběrová řízení se konají 2–3 x ročně. Tento program je vyhlašován naším ústavem a konzultuje se s koordinátorem zahraničních pobytů. Podrobné informace o Erasmu najdete na webu CZS. Nový Erasmus dokonce nabídne doktorandům možnost využít i krátkodobé mobility.

Podmínky studentské mobility

Opakované výjezdy studentů v rámci programu Erasmus+

Výběrové řízení

Další možnosti studia v zahraničí

Dalším programem je Erasmus + ICM, který slouží pro studium ve státech mimo Evropskou unii. Jde o studijní pohyb v délce 3–12 měsíců. Výběrové řízení vyhlašuje CZS dvakrát ročně.

Možnosti pro studium nabízí také Partnerské univerzity, kde je výběr států i mimo Evropu. Lze vyjet na jeden nebo dva semestry. Výběrové řízení probíhá dvakrát za rok a je vyhlášeno CZS.

Velmi zajímavým programem je tzv. Freemovers, kde lze vybírat z univerzit po celém světě. V tomto programu je důležitá iniciativa studenta, který si musí zjistit, jaké má univerzita podmínky pro freemovery, aby tam mohl vyjet. Jde o studijní program v délce na jeden nebo dva semestry. Výběrové řízení jsou vyhlašovány CZS dvakrát za rok.

Aktion je program pro studium nebo výzkum v Rakousku v délce 1–5 měsíců.

ISEP je program pro studium v USA, Kanadě, Austrálii na Novém Zélandě a v dalších zemí na jeden až dva semestry.

Mezifakultní dohody umožňují studium nebo výzkum na jeden až dva semestry v Evropě i mimo ní, můžete vyjet například do Belgie, Číny, Estonska, Japonska, USA, Ukrajiny, Tchaj-wanu a mnoha dalších států.

Visegrádské stipendium slouží pro studium nebo výzkum na 1–4 semestry v zemích Visegrádské čtyřky a také v několika dalších zemí.

Mezivládní dohody umožňují studium a výzkum na univerzitách po celém světě na 1–2 semestry nebo také letní kurzy.

European Digital UniverCity (EDUC) umožňuje virtuální studium, on-line jazykové kurzy a letní školy na zapojených univerzitách (Postupim, Renner, Paris-Nanterre, Pecs, Cagliari) v různé délce.

CEEPUS je program pro studium nebo letní školu ve Střední Evropě a na Balkánu trvající v různé délce.

Robitschek je stipendium umožňující studium na Univerzitě v Nebrasce (USA) až na 1 rok.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info