Rychlokurz pro zájemce

Vítejte v tomto rychlokurzu!

Pokud jste se proklikali z hloubi internetu a z celofakultních stránek přijímacího řízení až sem, pak je vidět, že se skutečně toužíte dozvědět více o studiu historie na našem pracovišti. Avšak cílem této stránky je, ještě lépe vás zasvětit do toho, CO SKUTEČNĚ NA HU DĚLÁTE, poté co sem nově vkročíte. Proto bychom vám nanejvýš doporučili projít si jednotlivé záložky výše hezky jednu po druhé a bedlivě popřemýšlet o všem uvedeném. Věnujte tomu alespoň den či týden, neboť správná rozhodnutí se nerodí přes jednu noc! Pokud jím poctivě a úspěšně projdete a stále neztratíte onen pocit, že "toto chci studovat", pak můžete s čistým svědomím kliknout na tlačítko Podat přihlášku.

Přejeme mnoho úspěchů!

Než se začnete ptát

Než začnete vznášet vaše dotazy ať už na dnu otevřených dveří FF nebo kdekoli jinde, měli byste si důkladně přečíst ostatní stránky na tomto webu a seznámit se alespoň s některými tvářemi ústavu. K tomu vám dopomohou zejména následující videa:

Shrnutí

Takže ještě jednou ty nejdůležitější body...

Nejčastější Q&A

Vaše nejčastější dotazy a odpovědi na ně:

 

Sledujte a ptejte se také přes FB stránky HU a na skupině Masarykovi historici, komunikace a informovanost je základ!

Co si zkusit a umět než k nám vkročíte
Přečíst si Úvod do studia dějepisu I a II

Tyto publikace jsou v podstatě skripta, která budete stejně muset přečíst během prvního semestru a používají se u prvních zkoušení. Naštěstí pro vás jsou tyto publikace snadno dohledatelné také online přes následující odkazy:

Úvod do studia dějepisu I​​

Úvod do studia dějepisu II

Tak začněte pomalu načítat a dělat si poznámky.

Umět alespoň v základu citovat

Pokud vás při pročítání skript zaujala pasáž ohledně citování, pak jste opravdu pozorní. Nejspíš jste již slyšeli o tom, že "zdroje se musí citovat" a že existuje něco jako "autorské právo", případně "profesní etika". Ano zásady skryté pod těmito termíny jsou skutečně závazné i pro studium historie na našem ústavu. Ať už budete psát prezentaci, referát, seminární práci nebo nakonec diplomku, bude třeba abyste tuto činnost zvládali. 

Historici u nás citují nejvíce podle parametrů Časopisu Matice moravské (ČMM) nebo Českého časopisu historického (ČČH), jak jste se již mohli dočíst. Nejčastěji je uvádíte v poznámce pod čarou a musíte se odkazovat nejen na LITERATURU, ale také na PRAMENY...

Úkol

Zkuste si ocitovat následující publikace:

Monografie:

Článek v periodiku:

Článek ve sborníku:

Pramen:

Jazyky

Jak bylo zmíněno i v jednom z úvodních videí studentkou Viktorií, je záhodno nepočítat pouze s češtinou a angličtinou, když toužíte po studiu historie na našem ústavu. Určitě je třeba ještě vládnout jazykem německým. Historik fungující ve středoevropském prostoru se ať už při bádání v pramenech a archivech nebo při komunikaci se svými zahraničními kolegy bez němčiny neobejde!

Každý jazyk je samozřejmě plus, určitě také latina pro medievisty nebo ruština pro zájemce o východní dějiny, avšak němčina je už během studia doslova na každém kroku. Připravte se na to, už v maturitním ročníku choďte na kurzy a učte se alespoň základy!

Následující obrázek je fotokopie z tzv. edice. V nich jsou, jak jste se již možná dočetli, přepsány buď celé obsahy například středověkých listin nebo pouze výtah toho nejdůležitějšího z nich, tzv. regesta. Mnoho takových edic ovšem stále nebylo přeloženo do češtiny, a proto již v prvních zapsaných předmětech vám nejspíš některý vyučující zadá jako úkol přečíst a pochopit obsah nějakého pramene z právě takové edice. Připravte se na to:

Monografie

Pokud jsme vás dostatečně namotivovali a chcete se i nadále připravovat na studium u nás, měli byste se také začít poohlížet po relevantních odborných monografických publikacích a alespoň selektivně si je projít.

Je to rozhodně relevantnější než číst stále kolem dokola ty samé středoškolské učebnice a skripta plné suché faktografie nebo si myslet, že nadšení do románů na historické náměty vám postačí jako dostatečný základ do začátků.

Podívejte se na následující tituly, některé jsou online (viz níže) a pro některé chtě nechtě budete muset do knihovny nebo si je alespoň ohmatejte v nejbližším větším knihkupectví! Pod rukama vám projdou nejspíše ještě mnohokrát.

Periodika

Stejně tak odborná periodika jsou dobrý zdrojem informací do začátků. Jsou mnohokráte ještě aktuálnější svými informacemi než knihy a řada z těchto periodik je dostupná (alespoň archiv starších čísel) také online. Nebojte se, některé z nich svým obsahem nejsou vůbec tak náročné na četbu jak se může zdát.

Tvorba odborných útvarů

Nyní, pokud jste si pořádně přečetli díky předcházejícím blokům alespoň jeden článek, zkuste se nad ním znova zamyslet a napsat o něm na jednu A4 krátkou recenzi a anotaci. Recenze je... Oproti tomu anotace je... Ofocené příklady máte uvedeny níže. 

Podstatou je naučit se pracovat s jakýmkoli textem a umět nad ním zauvažovat. Použít kritické myšlení a umět obsah nastudovaného nějak smysluplně shrnout...

Nároky na studium

Všichni z vás si budou muset během bakalářského studia, ale nejpozději na magisterském, uvědomit jakému úseku dějin se chcete do budoucna věnovat a jakému druhu historického bádání. Jak jste se nejspíše již dočetli ve skriptech i jinde, historie je vědou a tudíž k jejímu praktikování si musíte osvojit různé metody a přístupy. Jistě, někdo by mohl říci, že všechno souvisí se vším a správný historik má vládnout všemu, co jeho obor obsahuje. Avšak ve skutečné praxi je sice záhodno mít přehled "o všem", ale do hloubky se budete věnovat vždy jen několika metodám, úsekům dějin a oborovým disciplínám.

Stejně tak tomu bude s faktografií, díky souhrnným zkouškám na bakalářském studiu byste měli mít jakýsi obecný přehled, který můžete i nadále obohacovat, avšak specializovat a dopodrobna se budete orientovat pouze v jednom úseku dějin, dle vaší volby. Ačkoli se tedy může zdát, že je na podobná rozhodnutí ještě příliš brzy, tento kurz vám má ukázat, že vaše studium vás dovede nevyhnutelně k podstatným rozhodnutím i v tomto ohledu, pokud ho chcete zdárně dokončit.

Pro váš základní přehled tedy uvádíme ještě jednou nároky dle jednotlivých dějinných úseků a jednotlivých oborových disciplín:

Dějinná období

Středověk

Raný novověk

Moderní dějiny

Soudobé dějiny

Disciplíny

Politické dějiny

Hospodářské dějiny

Sociální dějiny

Kulturní dějiny

Církevní dějiny

atd.

Škola hrou - interaktivní aktivita na závěr

Abychom vás po tom všem také trochu odreagovali, připravili jsme si pro vás následující aktivitu... 

Podobné hry si můžete vyzkoušet také na dni otevřených dveří a nebo po nástupu do studia, díky akcím pořádaným Klubem Masarykovi historici a pracovníky ústavní knihovny.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info