Workshop Historiografie ve veřejném prostoru

V pátek 20. října 2023 proběhl workshop Historiografie ve veřejném prostoru.

14. 11. 2023 Pavel Tlapák Václav Kaška Martin Fiala

Autory fotografií je Jiří Němec a Pavel Tlapák

Pozvání Historického ústavu přijali čtyři historici. Jiří Suk (ÚSD AV ČR, v. v. i.) se soustředil na komplikované postavení soudobých dějin mezi pamětí a diskurzy, (dez)informacemi a ideologiemi. Konstatoval jisté zapouzdření historické vědy na půdě odborných institucí, což rozevírá propast mezi akademickými výstupy a preferencemi laické veřejnosti. Následně Andrej Zubov (FF MU) pohovořil o svém formujícím vztahu s historikem Richardem Pipesem. Kromě vzpomínek na amerického kolegu se věnoval také minulosti a současnosti ruské společnosti. Jan Randák (FF UK) představil poměrně nový koncept, a sice politiku dějin. V podnětném vystoupení nastínil různé fasety tohoto fenoménu v éře státního socialismu i postkomunismu. Karel Šima (FF UK) analyzoval rozsáhlé dílo jednoho z nejčtenějších autorů současnosti, historika a publicisty Vlastimila Vondrušky. Jelikož součást konzervativně-populistického jádra Vondruškova psaní tvoří kritika akademické historiografie, dostali se účastníci a účastnice workshopu vydařeným obloukem ke vstupnímu vystoupení Jiřího Suka.

„Jakožto studenti historie jsme vedeni k tomu, abychom se drželi vědeckých postupů ve svých výzkumech i pracovních výstupech. Je ovšem patrné, že v dnešní době, kdy je člověk každodenně zahlcen bezprecedentním množstvím informací a přínos humanitních věd pro naši společnost bývá v určitých společenských kruzích marginalizován, musí dnešní student přemýšlet i nad tím, jak efektivně prezentovat svoji práci směrem k široké veřejnosti.

Najít rovnováhu v čemkoliv je málokdy snadné. Kde se nachází ta správná rovnováha mezi vědeckým a popularizačním výstupem? Existuje vůbec? Nebo je historik ve snaze najít pochopení u veřejnosti odsouzen sklouznout na úroveň, která je příliš zjednodušující a zavádějící, tedy historicky nepřesná?

Je to problematika, nad kterou každý aspirující historik jednou za čas přemýšlí a musím říct, že workshop s názvem Historiografie ve veřejném prostoru, pořádaný našim ústavem, mě nasměroval, jakým způsobem nad těmito otázkami lépe přemýšlet.

Ať už to bylo zamyšlení doktora Jiřího Suka o popularizace historie vs odborných předpokladech historické práce, nebo fascinující osobní vzpomínky profesora Zubova na osobnost historika Richarda Pipese, série přednášek a následné diskuse ve mě budou rezonovat ještě dlouho a těším se na podobně tematicky zaměřenou akci v nepříliš vzdálené budoucnosti.“

Mgr. Martin Fiala
student doktorského studia Historie

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info