Úspěšná Noc vědců na Historickém ústavu

Náš ústav se 6. října zapojil do pořádání celorepublikové popularizační akce Noc vědců, letošním tématem bylo Tajemství. Zástupci našeho ústavu si připravili různorodý program pro všechny věkové kategorie.

22. 10. 2023 Jana Čerminová Kateřina Holíková

Návštěvníci se mohli prostřednictvím historických pramenů setkat s lidmi z minulosti a poznat, jak historici s těmito dokumenty pracují a odhalují osudy osob, které žily před 100 a více lety. Každá historická postava si pro zvídavce připravila úkol, takže si návštěvníci zkusili hledat v matrikách a vypsat svatební smlouvu z 18. století, podepsat se kurentem nebo navrhnout uniformu pro příslušníka Slovácké brigády.
Velké množství návštěvníků Noci vědců přilákala přednáška doktorky Moniky Enenklové s názvem „Upírství je prý v některých rodinách dědičný“ o problematice posmrtné černé magie na moravsko-slezském pomezí v 17. století.
Téměř 50 účastníků se pokusilo dostat z historikovy pracovny v rámci únikové hry. Návštěvníci se také přesvědčili, že strašidla nejsou jen výsadou hradů, zámků a zřícenin, ale že se s tajemnými postavami mohou setkat i v centru Brna. Pro hravé děti i dospělé jsme si připravili historické úkoly jako šifry připomínající nevysvětlené události z minulosti, spojovačku filmových a historických postav, omalovánky strašidel či oblíbený historicko-strašidelný fotokoutek.
Během šesti hodin přišlo na program Historického ústavu FF MU několik stovek lidí, někteří navštívili pouze některé aktivity, jiní se zdrželi půl hodiny i víc. Jsme rádi, že jsme je mohli nechat nahlédnout do světa historické vědy a že odcházeli spokojení.

Fakultu navštívilo přibližně tisíc návštěvníků. Doufáme, že jste se bavili tak dobře jako my. Jsme zvědaví, jaké bude téma příštího ročníku a těšíme se, že se k nám při jeho organizování přidáte třeba i vy.

Návrhy uniforem