Tajuplná Noc vědců s Historickým ústavem

Historický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se po krátké odmlce opět přidává k programu Noci vědců. Letošním celorepublikovým tématem se stalo Tajemství, kterým je minulost protkaná. Připravili jsme pestrý program pro návštěvníky všech věkových kategorií, proto neváhejte a 6. října 2023 večer přijďte. Budeme se na Vás těšit mezi 18. hodinou a půlnocí v 5. patře budovy B2 a 4. patře budovy B1 v areálu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity na ulici Arna Nováka v Brně.

27. 9. 2023 Jana Čerminová Kateřina Holíková

Unikni z historikovy pracovny

Vyzkoušejte si, jaké je to být historikem v naší únikové hře.

Práce historika často spočívá v odhalování různých tajemství. K jejich rozluštění je potřeba používat nejen různé historické prameny, ale především nad nimi přemýšlet. Často však není dostatek času a je nutné pracovat velmi rychle. Povede se Vám odevzdat práci ve stanoveném limitu? Přijďte si vyzkoušet práci historika v únikové hře trvající 25 minut.

Únikovka se koná v učebně B1.41 od 18:00 do 23:00 každou půl hodinu a je třeba se dopředu zaregistrovat buď na stránkách, nebo zjistit volné termíny přímo na místě.

Registrace programu

Tajemná setkání v knihovně

Chtěli byste si popovídat s lidmi z minulosti? Máte příležitost!

Na základě různých historických pramenů Vám představíme tři obyčejné lidi, jejich příběhy a každodenní život. Program je vhodný pro dospělé i rodiny s dětmi a koná se v knihovně Historického ústavu (B2, 5. patro)

Tajemná historie

Luštěte, objevujte a hrajte si s námi!

Historie je plná tajemství a záhad, odhalte je s námi. Seznámíte se s brněnskými strašidly, vyfotíte se ve fotokoutku, zahrajete si různé hry nebo vyluštíte šifry, při kterých se nejen pobavíte, ale také se něco dozvíte. Program se koná v knihovně Historického ústavu (B2, 5. patro)

Mgr. Monika Enenklová, Ph.D.: "Upírství je prý v některých rodinách dědičné": Posmrtná magie na Bruntálsku

Přednáška doktorky Enenklové se věnuje problematice posmrtné magie na moravsko-slezském pomezí na sklonku 17. století. Jednotlivé aspekty tohoto fenoménu představí na případu Evy Zautzigin, který se odehrál v roce 1679 ve vesnici Světlá, jež byla součástí panství Řádu německých rytířů ve Slezsku. Tato žena se už za života vymykala svým chováním a po její smrti zachvátily obec noční nepokoje. V čele podezření stanula právě Eva, která byla obviněna z posmrtné magie. Na příkaz olomoucké konzistoře bylo zahájeno vyšetřování, na jehož konci čekala na zemřelou Evu hranice. Přednáška se koná od 21:00 v učebně B2.52.