Nejlepší diplomová práce zaměřená na Polsko vznikla na našem ústavu

V závěru dubna se konalo vyhlášení nejlepších diplomových a bakalářských prací zaměřených na Polsko obhájených v akademickém roce 2021/2022. Ceny vyhlašuje Polský institut v Praze už 5. rokem.

15. 6. 2023 Kateřina Holíková Jana Kačerová

Udílení Ceny prof. Mariana Szyjkowského se konalo v pátek 28. dubna 2023 na Polském velvyslanectví v Praze. Během oficiální části předali ocenění ředitel Polského institutu Mgr. Maciej Ruczaj, Ph.D. a šéf Zahraniční služby Polské republiky prof. Arkady Rzegocki. Příjemným podvečerem provázela Katarzyna Kożuch z Polského institutu, předávání se zúčastnil také doc. Mgr. Roman Baron, Ph.D. z Akademie věd ČR. Po oficiální asi půlhodinové části následovala neoficiální část s drobným pohoštěním a neformálními rozhovory.

Cena prof. Szyjkowského je od roku 2018 každoročně udělována studentům bakalářských a magisterských polonistických i nepolonistických studijních oborů. Pro akademický rok 2022/2023 je mimořádně u příležitosti 100. výročí založení české polonistiky vypsána Cena prof. Szyjkowského také pro absolventy doktorského studia. Prof. Marian Szyjkowski (1883–1952) byl zakladatelem české polonistiky v Praze a prvním profesorem polského jazyka a literatury na dnešní Karlově univerzitě.

Vítězná práce očima autorky Mgr. Jany Kačerové

K fascinujícím polským dějinám jsem se poprvé dostala v rámci ročního studijního pobytu ve slezské Vratislavi (Wrocław) v letech 2018–2019. Po návratu z Polska jsem věděla, že určitě budu chtít v rámci magisterské diplomové práce zpracovávat polské nebo polsko-české téma. Bylo to ale až na první konzultaci s doc. Jiřím Friedlem (tehdy ještě za covidu na jaře 2021), kde jsme se dohodli na tématu reflexe polských událostí v 80. letech 20. století ve Východočeském kraji. Jakožto rodilou Východočešku mne velmi zajímalo, jakým způsobem zde byly vnímány fenomény jako Solidarita či výjimečný stav v Polsku. Studovala jsem proto ohlasy na krajské i okresní úrovni, a to jak u stranických, tak také u bezpečnostních či správních východočeských orgánů. Kromě toho jsem prostudovala lokální krajský a okresní stranický tisk a snažila jsem se poodhalit, jakým způsobem polské události let 1980–1983 vnímali řadoví Východočeši. Výzkum ukázal, že ohlasy na zrod Solidarity, její rozvoj i potlačení zásahem generála Jaruzelského byly velmi intenzivní nejen v celostátní rovině (jak již poukázalo několik odborných prací), ale právě i na krajské a okresní úrovni.

Vítězná práce

„Obdržení Ceny prof. Mariana Szyjkowského od Polského institutu vnímám jako ohromné docenění za svoji dosavadní práci a jsem za ni velmi vděčná. Velké poděkování v této souvislosti náleží doc. PhDr. Jiřímu Friedlovi, Ph.D., DSc., který se rozhodl moji práci vést, a to i přesto, že na fakultě působí jako externí pracovník. Velmi mu děkuji za veškerý čas, který věnoval čtení a komentování mé práce, za všechny odborné osobní konzultace i za jeho celkově skvělý a lidský přístup.“

Mgr. Jana Kačerová
Absolventka programu Historie se specializací Moderní dějiny

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info