Nejlepší bakalářská práce v soutěži Věda pro zemi

Dne 6. října 2023 proběhlo v budově Národního zemědělského muzea v Praze slavnostní vyhlášení a ocenění vítězů soutěže Věda pro zemi. V pořadí již osmý ročník soutěže o nejlepší bakalářské, magisterské a doktorské práce související s tématem zemědělství pořádalo Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd pod záštitou ministra zemědělství.

14. 10. 2023 Josef Müller Kateřina Holíková

V rámci soutěže Věda pro zemi zaznamenal úspěch náš student Josef Müller, který se svou bakalářskou prací Obora Valdštejnsko v 18. století. Reprezentace, hospodaření, lidé umístil na 1. místě. Josefovi moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci našeho ústavu. Ocenění autorům jednotlivých vítězných prací předali generální ředitel NZM Ing. Zdeněk Novák, ředitelka ČAZV Ing. Hana Urbancová, Ph.D., DBA, ředitel Odboru precizního zemědělství, výzkumu a vzdělávání Ministerstva zemědělství Mgr. Jan Radoš a místopředseda předsednictva ČAZV prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc.

Oceněná práce očima autora

Bakalářská práce pojednává o nevelké oboře Valdštejnsko, založené v první polovině 18. století nedaleko Bělé pod Bezdězem. Prvotní nápad zabývat se v práci zároveň šlechtickými pobyty v tomto prostoru i životy oborních zaměstnanců rozšířily konzultace s panem doktorem Bronislavem Chocholáčem mj. o hospodářskou stránku, tedy fungování obory jako podniku šlechtického velkostatku. Šíře sledovaných aspektů korespondovala s pestrostí typů zkoumaného pramenného materiálu od osobní korespondence přes účetní materiál až po matriky, pozemkové knihy a mapy. Výzkum této lokality a jejích obyvatel poukázal např. na rozdílný sociální status vrchních myslivců, zodpovědných za fungování obory, a řadových hajných, kteří byli více spjatí s místním prostředím.

Vítězná práce

„Soutěž vnímám jako skvělou příležitost pro mezioborové setkání a ocenění si proto o to více vážím. Zároveň děkuji PhDr. Bronislavu Chocholáčovi, Dr. za vedení mé práce a za pečlivost, se kterou vznikající práci korigoval.“

Bc. Josef Müller
Absolvent bakalářského programu Historie a student magisterského programu Historie se specializací Dějiny raného novověku

Více o soutěži