Návštěva paní profesorky Hartmann

25. 10. 2021 Kateřina Holíková Roman Jaroš

V druhé polovině října navštívila Historický ústav při příležitosti převzetí čestného doktorátu Masarykovy univerzity profesorka Martina Hartmann. Dlouholetá prezidentka prestižní vědecké společnosti Monumenta Germaniae Historica v Mnichově spolupracuje s naším ústavem od roku 2013, kdy oslovila brněnské historiky s nabídkou participovat na přípravě kritického vydání rukopisu Milevské kroniky z počátku 13. století. Mnichov se od té doby stal častým cílem studijních cest brněnských doktorandů, kteří využívají zejména špičkovou knihovnu MGH. Paní profesorka sama věnovala našemu ústavu množství publikací ve snaze podpořit další rozvoj brněnské medievistiky.
Program návštěvy paní profesorky započal ve čtvrtek 21. října ceremoniálem v aule Právnické fakulty MU, při kterém byla promována čestnou doktorkou Masarykovy univerzity. Ve svém proslovu mimo jiné zmínila přání nadále rozvíjet spolupráci s naším ústavem a poskytovat studentům příležitost získávat v Mnichově mezinárodní zkušenosti. Zdůraznila také nezastupitelný význam kritického studia historických pramenů v současné době informačních nejistot a význam vědy při překonávání nacionálních stereotypů.
Čtvrteční odpoledne a celý pátek pak paní profesorka strávila na Historickém ústavu ve společnosti pracovníků a studentů ústavu. Mimo jiné navštívila i ústavní knihovnu. Hlavním bodem pátečního programu byla avizovaná přednáška o možnostech studia v knihovně MGH. Během návštěvy doprovázel paní profesorku její manžel profesor Wilfried Hartmann, odborník na kanonické právo.