Exkurze do Předklášteří

4. 4. 2022 Kateřina Holíková

V rámci doktorandského projektu MUNI/A/1400/2021 Kulturní dějiny piva: role církve proběhla v sobotu 12. března exkurze do Předklášteří. Hlavními cíli byly zdejší klášter Porta Coeli, náležející ženské větvi cisterciáckého řádu, a přilehlý klášterní pivovar Vorkloster. Exkurze se zúčastnilo poměrně velké množství zájemců, nejen z řad studentů Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, ale také veřejnosti.

Nejdříve měl v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie krátký výklad o historii cisterciáckého řádu Mgr. Libor Zajíc, na nějž potom navázala paní průvodkyně, která nás provedla samotným kostelem, a také historií kláštera a dovolila nám i nahlédnout do klášterní křížové chodby. Na závěr prohlídky kostela jsme si mohli poslechnout varhany, na které velmi hezky zahrál jeden z účastníků exkurze.

Po ukončení prohlídky jsme ještě chvíli obdivovali krásně zdobený portál kostela, k němuž nám paní průvodkyně sdělila řadu zajímavostí a následně se naše výprava přesunula k druhému cíli exkurze, klášternímu pivovaru Vorkloster. Cestou se řada studentů vydala ještě na prohlídku Podhoráckého muzea, kde si mohli prohlédnout expozice věnované historii kláštera a minerálům.

Pivovarem Vorkloster nás provedl pan sládek Zdeněk Kluska, který nám velmi poutavě a podrobně popsal celý proces vaření piva, ukázal nám prostory pivovaru, nechal nás ochutnat řadu sladů, nezbytných k výrobě piva a po celou dobu ochotně čelil našim zvídavým dotazům. Vyvrcholením celé prohlídky byla ochutnávka několika druhů piv v různých stádiích zralosti. Po prohlídce následovala debata o nově nabytých vědomostech a zážitcích během degustace místních piv v pivovarské hospodě. Exkurze do Předklášteří nám tak umožnila nejen prakticky si uvědomit propojenost dějin piva s dějinami církve, ale také náležitě stmelit kolektiv zúčastněných studentů.

Za Kulturní dějiny piva Mgr. Petr Klesal

Autorky fotografií: Jana Piškulová a Miroslava Hamuľaková