Zpráva z konference 2024

15. 11. 2024


Díky podpoře Mezinárodního visegrádského fondu se ve dnech 31. října – 2. listopadu 2024 uskutečnila mezinárodní vědecká konference "Foreigners in the society of Central and Eastern Europe (11th–16th century)" jako druhý ročník cyklu Čtení Josefa Macůrka.


 

Bez popisku

Třídenní konference se konala v hybridním formátu a byla živě přenášena prostřednictvím platformy Zoom. Na slavnostním zahájení vystoupili zástupci Masarykovy univerzity: prorektor Jiří Hanuš, děkanka Filozofické fakulty Irena Radová, vedoucí Historického ústavu Tomáš Malý a projev přednesl také generální ředitel MZM Jiří Mitáček. Docent Pavel Boček ve svém projevu připomněl vědecký a lidský odkaz československého historika a profesora Masarykovy univerzity Josefa Macůrka. Na akci zaznělo 29 odborných příspěvků. Hlavní téma konference uvedly dva „keynote” referáty. Účastníky byli doktorandi a akademičtí pracovníci z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Běloruska, Litvy, Německa, Srbska a Arménie.

Bez popisku

Jednotlivé příspěvky propojil zájem o výzkum mezikulturních vztahů ve střední a východní Evropě. Pozornost byla věnována soužití cizinců s místním obyvatelstvem. Jejich vzájemné vztahy sahaly od sociální integrace až po konflikty. Analyzovány byly příklady německých kolonistů v zemích Koruny české a v Polsku, chorvatských úředníků v Horních Uhrách, cizích duchovních a kočovníků na Rusi, pravoslavných Ruténů a kozáků v Polsku a na Litvě a dominikánů v Arménii. Pozornosti neunikly ani životy konkrétních osob - diplomatů, misionářů, šlechticů a panovníků. Specifickou kategorií byly příspěvky o negativních etnických stereotypech, formování sociální identity a roli cizinců v historiografických narativech. Během diskusí se nejčastěji opakovala otázka - jak byli cizinci vnímáni místní společností? Velkým přínosem mezinárodního formátu konference bylo srovnání poznatků z výzkumů sociální role cizinců napříč teritorii od Baltu po Balkán a od českých zemí po Kavkaz. Diskuse přinesla cenné podněty pro další výzkum konkrétních témat.

Bez popisku

Akci pořádal Historický ústav Masarykovy univerzity v úzké spolupráci s Institutem historie Jagellonské univerzity. Konferenci podpořilo Moravské zemské muzeum a Národní rezervace Davnyj Halič z Ukrajiny. Díky jejich ochotě byl kulturní program akce obohacen o odbornou prohlídku stálé expozice MZM „Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století“. Zajímavá byla také prezentace o sociokulturním vlivu cizinců na středověkou Halič s propagačním filmem o dobové hmotné kultuře a činnosti Národní rezervace, která byla určena přítomným studentům.


Osm dalších středoevropských univerzit se projektu Visegrádského fondu účastnilo jako partnerské instituce, které pomáhaly s organizací a propagací akce. Konkrétně se jednalo o Ostravskou univerzitu, Univerzitu Komenského v Bratislavě, Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnavě, Univerzitu Mateja Bela v Banské Bystrici, Univerzitu v Szegédu, Univerzitu Eötvöse Loránda v Budapešti, Papežskou univerzitu Jana Pavla II. v Krakově a Univerzitu v Białymstoku.


Organizační tým děkuje účastníkům za prezentaci jejich vědeckého výzkumu. Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci akce, jmenovitě Lence Janošové, knihovnici Historického ústavu FF MU.

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info