Představení knihy Hřbitov ve Střílkách. Příběhy barokního torza
-
7. června 2022
17:00 - Společenský sál (5. patro) Knihovny Jiřího Mahena Kobližná 4
Představení knihy proběhne 7. června 2022 od 17:00 ve Velkém společenském sále (5. NP) Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné 4. Kniha pochází od autorského kolektivu historiků a historiků umění - Miloš Stehlík, Tomáš Malý, Michal Konečný a Pavel Suchánek.
Hřbitovní areál ve Střílkách je „pozoruhodné místo v pozoruhodném koutě Moravy“ na okraji tajemných chřibských lesů opředených pradávnou minulostí. Střílky bývaly málo významné městečko. Teprve majitel panství Amand Antonín Petřvaldský (1697–1762), jeden z posledních představitelů starého moravského panského rodu, zde vybudoval pozoruhodnou stavbu a na krátko ze Střílek učinil centrum rodové paměti. Dnešní podoba sochařské výzdoby pozapomenuté funerální perly je pouhým torzem původně zamýšleného celku.
Čtveřice historiků a historiků umění se v publikaci pokusila o zevrubnou a zároveň novátorskou rekonstrukci funerální perly moravského baroka. Výsledná práce tvoří vpravdě až ecovský propletenec neobvyklých příběhů:
- příběh 1. – nedokončený hřbitovní areál z 30. a 40. let 18. stol.,
- příběh 2. – odchod moravského baroka jako kulturního jevu (J. Kroupa) – skonem pánů Bernarda Jana Petřvaldského (1763) a Františka Antonína Rottala (1762) vymírají celé jejich rody,
- příběh 3. – objevení po Moravě roztroušených soch v 50. letech 20. stol. Milošem Stehlíkem a následná dosud nevyjasněná krádež 10 velkých figur z areálu hřbitova v roce 2001,
- příběh 4. – nalezení barokní skici stříleckého hřbitova ve sbírkách Metropolitního muzea v New Yorku,
- příběh 5. – detektivní archivní průzkum umožňující zařazení stavby do kulturněhistorických souvislostí,
- příběh 6. – příběh profesora Stehlíka, prvního výrazného badatele střílecké nekropole, jenž svůj text dopsal doslova na nemocniční posteli před svým skonem.
Načítám mapu…
Sdílení události